Το σώσε,

Ταυτότητα - Ιστορία

Προτάσεις

Από το 2008 η Πειραματική Σκηνή της «Τέχνης» οργανώνει στο τέλος της άνοιξης τις Προτάσεις, ένα «εργοτάξιο θεατρικών αναζητήσεων» που περιλαμβάνει μετακλήσεις ανήσυχων θεατρικών σχημάτων, πρωτότυπες προσεγγίσεις, νέα πρόσωπα και νέες σκηνικές μορφές, τολμηρές θεατρικές προτάσεις.

 

Στις «Προτάσεις»-2008 (7-27/5/2008) πήραν μέρος:

-θεατρική ομάδα «Jouet»: Φιλονικία θεατρίνων στο σαλόνι του Μαριβώ (σκηνοθ. Δήμητρα Χουμέτη)

-καλλιτεχνική εταιρεία «Αλεξάνδρεια»: Εθνικότητά μου, το χρώμα του ανέμου του Ματέι Βισνιέκ (Έρση Βασιλικιώτη)

-εταιρεία θεάτρου «Χώρος»: Απόκοπος του Μπεργαδή (Σίμος Κακάλας)

-χοροθέατρο «Αδράστεια»: Το παιχνίδι του χρόνου (Μαριάνθη Ψωματάκη)

-θεατρική ομάδα «Κανιγκούντα»: Η βοσκοπούλα (Γιάννης Λεοντάρης)

 

Στις «Προτάσεις»-2009 (25/4-23/5/2009) πήραν μέρος:

-θεατρική ομάδα «Jouet»: Dracula in Far West του Στάθη Μαυρόπουλου (Δήμητρα Χουμέτη)

-ΔΗΠΕΘΕ Κοζάνης: Πρώτος έρωτας του Σάμουελ Μπέκετ (Πάνος Παπαδόπουλος)

-εταιρεία θεάτρου «Μνήμη» (Χανιά): Υπόγειο μπλουζ του Πέτερ Χάντκε (Μιχάλης Βιρβιδάκης)

-εταιρεία θεάτρου «Χώρος»: Λιωμένο βούτυρο του Σάκη Σερέφα (Σίμος Κακάλας)

-θεατρική εταιρεία «Angelus Novus»: Ηρακλείδαι του Ευριπίδη (Δαμιανός Κωνσταντινίδης)

-εταιρεία θεάτρου «Sforaris»: Πρακτόρισσες του Γιάννη Καλαβριανού (Γιάννης Καλαβριανός)

 

Στις «Προτάσεις»-2010 (28/4-14/5/2010) πήραν μέρος:

-ομάδα χορού «RootlessRoot»: UNA (Unknown Negative Activity) του Jozef Fruček (Λίντα Καπετανέα και Jozef Fruček)

-devised theatre: Ως το τέλος (Χρήστος Θεοδωρίδης)

-ομάδα «Πασπαρτού»: Graveyard Café Band/ In Extremis (Γιάννης Σκουρλέτης)

-εταιρεία θεάτρου «Δυτικά της Πόλης»: Βλαντιμίρ Μαγιακόφσκι: Ιδού εγώ (Τάκης Τζαμαργιάς)

-φωνητικό σύνολο «Πλειάδες»: Το πέρασμα (Στεφανία Παπαμιχαήλ)

 

Στις «Προτάσεις»-2011 (6/4-15/5/2011) πήραν μέρος:

-εταιρεία θεάτρου «Sforaris»: Παραλογές ή Μικρές καθημερινές τραγωδίες (Γιάννης Καλαβριανός)

-εταιρεία θεάτρου «Pequod»: Ο γλάρος του Άντον Τσέχοφ (Δημήτρης Ξανθόπουλος)

-ομάδα «Gaff»: Μην παίζεις με τα χώματα της Στέλλας Βλαχογιάννης (Σοφία Καραγιάννη, Υρώ Μιχαλακάκου)

-εταιρεία πολιτισμού «Anagnosis»: Το μόνον της ζωής του ταξείδιον του Γεώργιου Βιζυηνού (Δήμος Αβδελιώδης)

-θέατρο «Μεταξουργείο»: Μαράν Αθά του Θωμά Ψύρρα (Δήμος Αβδελιώδης)

-εταιρεία θεάτρου «Familia»: Το όνομά μου είναι Rachel Corrie (Μάνια Παπαδημητρίου)

-ομάδα «Παπαλάνγκι»: Αγαπητέ μπαμπά της Milena Bogavac (Τάσος Αγγελόπουλος)

-ΔΗΠΕΘΕ Σερρών: Δεύτερη γέννα του Θεόδωρου Γρηγοριάδη (Θοδωρής Γκόνης)

-ομάδα χορού «RootlessRoot»: Eyes in the Color of the Rain (Λίντα Καπετανέα και Jozef Fruček)

 

Στις «Προτάσεις»-2012 (20/4-12/5/2012) πήραν μέρος:

-ομάδα σπουδαστών Δραματικής Σχολής Εθνικού Θεάτρου: Οι ελαφροΐσκιωτοι του Αλέξανδρου Παπαδιαμάντη (Μαριτίνα Πάσσαρη)

-θεατρική ομάδα «Grasshopper»: Θείος Βάνιας, σκηνές από τη ζωή στην ύπαιθρο του Άντον Τσέχωφ (Έκτορας Λυγίζος - Δημήτρης Καραντζάς)

-θεατρική ομάδα «Τέσσερα»: Dance me to the end of Greece # 1... ξένοι περιηγητές στην Ελλάδα (Κυριακή Σπανού)

-εταιρεία θεάτρου «Ηώς»: Φεύγουσα κόρη του Αλέξανδρου Παπαδιαμάντη (Μίρκα Γεμεντζάκη)

-θεατρική εταιρεία «Πόλις»: Τσέχωφ-Κνίπερ: Η αλληλογραφία (Ελένη Γεωργοπούλου)

-Φεστιβάλ Αθηνών / Δη.Πε.Θε. Καβάλας: Μέλπω Αξιώτη – Η μεταμόρφωση της χρυσαλλίδας (Νίκος Χατζόπουλος)

-εταιρεία θεάτρου «1+1=1»: Kassandra του Σέρχιο Μπλάνκο (Δέσποινα Σαραφείδου)

Προτάσεις Προτάσεις Προτάσεις Προτάσεις Προτάσεις Προτάσεις Προτάσεις Προτάσεις Προτάσεις Προτάσεις Προτάσεις Προτάσεις

Kλικ στις φωτογραφίες για μεγέθυνση και περισσότερες πληροφορίες